Hamnoasen
N. Bunkeflostrand
Måsen
Duvbåten
Hanna
Ugglan
Pedalvagnen
Hordaland
Gjuteriet
Hemvistet
Elinegård
Norra Sorgenfri
Hamnoasen
N. Bunkeflostrand
Måsen
Duvbåten
Hanna
Ugglan
Pedalvagnen
Hordaland

STADSTUDIO jobbar med arkitektur i alla skalor och skeden. Vi tror på en unik och platsanpassad arkitektur som förutsättning för ekologiskt och hållbart byggande. Vår arbetsmetod utgörs av en effektiv studiomodell som dagligen kvalitetssäkrar våra projekt.

Vår ideologi bygger på att höja värdet på byggnader och stadsdelar som ska bidra till stadens framtida kulturarv. Samtidigt ska verksamheten värna om genomförbar och rationell vardagsarkitektur i varje projekt.

info@stadstudio.se
040 616 08 70
Saltimporten på Grimsbygatan 24
(ingång från Hullkajen)
211 20 Malmö

Alexander Lenre Simittchiev
Arkitekt SAR/MSA
VD, grundare, delägare
alexander@stadstudio.se
0768 35 33 30

Hélène Puffet
Arkitekt MSA
helene@stadstudio.se
076 391 06 49

Elin Karlsson (föräldraledig)
Arkitekt MSA
elin@stadstudio.se
0737 14 30 30

Ida Mared
Arkitekt SAR/MSA
ida@stadstudio.se
0760 32 28 35

Sarah Litwin
Arkitekt MSA
sarah@stadstudio.se
0761 91 52 12

info@stadstudio.se
040 616 08 70
Saltimporten på Grimsbygatan 24
(ingång från Hullkajen)
211 20 Malmö

Håkan Forss
Arkitekt MSA
Delägare
hakan@stadstudio.se
0703 03 20 95

Nils Baltazard
Arkitekt
nils@stadstudio.se
0702 74 02 15

Jarand Nå
Arkitekt
jarand@stadstudio.se
0769 09 64 90

Johan Ericsson
Arkitekt SAR/MSA
johan@stadstudio.se
0701 72 97 90

Carl Tengström
Praktikant
carl@stadstudio.se
040 616 08 70